Втрата зубів-не вирок, але серйозна проблема. Адже в порожнині рота починається складна, багатогранна система травлення. Від стану зубів залежить не тільки естетичний вигляд людини, настрій, але і здоров’я в цілому всього організму. Вирішенням проблеми відновлення втрачених зубів та поверненням до повноцінного життя є протезування зубів, що часто являється єдиним правильним рішенням.
Проте інколи виникає страх перед чимось незнайомим, незвіданим . Але, якщо назвати іншими словами більш звичними і природними такими, як зуб чи зуби( нехай і штучні), то все не так і страшно.
Тож , що таке зубні протези? Які бувають, де і з чого зроблені, як триматимуться в роті, знімаються чи ні, чи можна мити, чим обробляти тощо – питань багато, тож почнемо :
ЗУБНИЙ ПРОТЕЗ ЗНІМНИЙ–це така ортопедична конструкція, що виготовляється індивідуально пацієнту фахівцем у зуботехнічній лабораторії на спеціальному обладнанні.
● ПОВНІ ЗНІМНІ ПРОТЕЗИ застосовуються при повній відсутності зубів на одній або зразу на двох щелепах. Встановлюються і фіксуються на щелепи за допомогою вакууму, що утворюється між слизовою і протезом. Знімаються самостійно для гігієни, промивки,полоскання як приклад після їжі чи на ніч.
● ЧАСТКОВО-ЗНІМНІ ПРОТЕЗИ застосовуються при відсутності одного або кількох зубів, а також при дефектах зубного ряду великого проміжку. Можуть використовуватись як тимчасовий протез. Кріпиться протез за допомогою металевих крючків-кламерів, які виготовляються з нержавіючої сталі або благородних металів з високими пружинними властивостями. Також можуть застосовуватись для кріплення аттачментів, або простими словами замки, які складаються з двох елементів. Один з цих елементів кріпиться всередині протеза, другий-на закритому коронкою зубі, в корені або імпланті.
● ПЛАСТИННІ ЧАСТКОВІ ПРОТЕЗИ застосовуються для відтворення втрачених зубів. Фіксуються на щелепу за допомогою вакуумного ефекту між слизовою і протезом.
● ІММЕДІАПРОТЕЗИ– застосовуються як тимчасові конструкції на кілька місяців , що накладаються після видалення зубів, або при підготовчому періоді перед встановленням постійного протезу. Іммедіапротез знімається самостійно для гігієнічних процедур .
● ЗНІМНІ ПРОТЕЗИ НА ОСНОВІ НЕЙЛОНУ –це м’які, еластичні конструкції .Застосовуються для відновлення як одного так і кількох втрачених зубів. Гіпоалергенні, комфортні протези, не потребують зняття на ніч. Але потребують періодичної чистки в лабораторних умовах.
● БЮГЕЛЬНІ ПРОТЕЗИ – застосовуються майже у всіх випадках відновлення зубів як повного так і часткового. Це найбільш надійні і зручні конструкції протезів, виготовлені на основі металевої дуги. Кріпляться за допомогою металевих крючків-кламерів, які виготовляються з нержавіючої сталі або благородних металів з високими пружинними властивостями. Також можуть застосовуватись для кріплення аттачменти, або простими словами замки, які складаються з двох елементів. Один з цих елементів кріпиться всередині протеза, другий-на закритому коронкою зубі, в корені або імпланті. Застосовуться також такі протези при пародонтозі і підвищеній рухливості зубів.
● УМОВНО-ЗНІМНІ ПРОТЕЗИ як правило, застосовується при втраті одного зуба. Кріпиться за допомогою металевих лапок на суміжних зубах або ж за допомогою стоматологічного цементу. Такий протез не знімається пацієнтом, тому називається умовно-знімним.
Знімні зубні протези потребують періодичної чистки, так як і гігієна ротової порожнини.
Щонайменше перед сном, а оптимально після їжі, знявши протез, почистити його і, ретельно прополоскавши ротову порожнину, поставити протез на місце. Раз на півроку рекомендується робити професійну чистку, для цього потрібно звернутися до стоматолога.
Слід зауважити, що людям із знімними протезами не рекомендовано зловживати в’язкі, клейкі продукти( такі як жувальна гумка) , тверді продукти